Primitivo di Manduria: Krótkie wprowadzenie

May 7, 2022

Primitivo di Manduria (zwane również po prostu Primitivo) to włoskie czerwone wino z szczepu Primitivo, uprawianego na terenie Apulii, położonej w południowych Włoszech od połowy XIX wieku. Podczas gdy niektórzy winiarze nadal uważają to za rodzaj winogron, wielu innych klasyfikuje je jako wino odmianowe ze względu na znaczne różnice w smaku i aromacie w porównaniu z innymi odmianami winogron Primitivo uprawianymi gdzie indziej.

winogron

Primitivo sięgają Włoch, gdzie uprawia się je w Basilicacie, Apulii i Kalabrii. Winogrona Primitivo są zwykle używane do produkcji win stołowych lub jako winogrona do mieszania. Jednak w Apulii (pięta Włoch), gdzie obecnie uprawia się większość włoskich Primitivo, miłośnicy wina często traktują Primitivo jako odmianę samodzielną. Apulian Primitivos zyskały popularność na całym świecie, a konsumenci przyciągają uwagę ich stosunkowo wysokiej zawartości alkoholu (13% – 16%) i ciemnych smaków, od pikantnych jeżyn po ziele angielskie i śliwkowe. Najlepsze przykłady mogą dojrzewać do 10 lat, co czyni je jednymi z najdłużej żyjących win czerwonych we Włoszech.

Proces produkcji wina

Po zbiorach winogrona umieszczane są w dużych stalowych zbiornikach i delikatnie miażdżone. Sok jest następnie fermentowany przez trzy tygodnie w niskiej temperaturze (15°C lub 60°F). Dzięki temu procesowi Primitivo di Manduria zachowuje swoje aromaty i naturalną kwasowość. Po fermentacji całe wino jest przechowywane w kadziach ze stali nierdzewnej przez 12 miesięcy. Po dojrzewaniu jest przechowywany w beczkach, aby umożliwić dalsze dojrzewanie (przez co najmniej rok), dopóki nie będzie gotowy do zabutelkowania i wysłania do sklepów na całym świecie.

Regionalność i historia

Primitivo di Manduria to wino o ciemnej skórce pochodzące z Włoch. Podobnie jak wiele winogron z południowych Włoch, Primitivo przybył z greckimi osadnikami około 800 rpne. Winogrona i ich wino są wysoko cenione wśród Włochów; niektórzy twierdzą, że pomogli w sprowadzeniu produkcji wina do Kampanii (południowe Włochy) wiele wieków temu. Dziś Primitivo rośnie głównie w Apulii i Basilicacie – dwóch regionach znanych z tego, że skupiają się na rodzimych winogronach, takich jak Primitivo – i służy do produkcji czerwonych win, od pełnych i bogatych po lżejsze i bardziej owocowe.

Przepisy zawierające Primitivo di Manduria

Primitivo to włoska odmiana czerwonego wina pochodząca z południowych Włoch. Nazwa oznacza pierwszy zbiór w języku włoskim i podobno została tak nazwana, ponieważ można ją zebrać wcześniej niż inne lokalne odmiany winorośli, takie jak Negroamaro. Primitivo ma bardzo podobny smak do Zinfandel i może produkować wina o smaku jeżynowym lub wiśniowym. Jest często używany w mieszankach, ale istnieją pewne przykłady na poziomie odmian z podregionu Colli Orientali del Friuli w Apulii, które warto poszukać. primitivo-di-manduria.pl is your one-stop-shop for all online wine purchases.

MARIE

Hey there, My name is Marie. I love travel and photographs. I take photos to keep memories alive. Blogging is a important part of my life since I was in high school. Welcome to my Blog!

YOU MAY ALSO LIKE